Дечји таленат на календару Министарства
Mинистарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић уручила је поклоне и честитала победницима ликовног конкурса „Игра и другарство на крилима поштовања и уважавања”, чији су ликовни радови коришћени за израду календара Министарства просвете. – Изузетно ми је драго да уручим награде ученицима и предшколцима из целе Србије који су победили на ликовном конкурсу. Желели смо […]
Меморандум о разумевању
Универзитет у Београду и Европска организација за нуклеарно истраживање ЦЕРН протекле недеље закључили су Меморандум о разумевању, који се односи на Студију изводљивости следећег највећег научнотехнолошког пројекта у ЦЕРН-у – Будућег циркуларног сударача. Споразум је у просторијама ЦЕРН-а у Женеви потписао ректор УБ проф. др Владан Ђокић, а у име ЦЕРН-а др Мајкл Бенедикт, вођа […]
Култура сарадничког учења
Конкурс „Ментори менторима – примери добрих решења за праксу”, у оквиру кога су додељене награде, расписан је први пут, а подстакнут је идејом о вредности дељења знања и промовисања културе сарадничког учења у оквирима приправничко-менторске праксе. Награђујући постигнућа појединаца, Завод за унапређивање образовања и васпитања одаје признање посвећености, мотивацији и жељи наставника да деле своје […]
Стартовао „Мислиша 2024”
У организацији Математичког друштва „Архимедес” из Београда, по 19. пут je одржано Национално математичко такмичење „Мислиша 2024”, с више од 47.300 учесника из 642 основне и средње школе широм Србије, што је својеврсни рекорд.
Упис првака почиње 1. априла
Традиоционално, у школској пракси период од 1. априла до краја маја време је кад се будући прваци уписују у школу. Тај период прописима није стриктно утврђен, па школа може и после тог датума да уписује ученике, све до почетка нове школске године, кад ће у школске клупе први пут сести око 65.000 малишана.
Нереална очекивања – узрок проблема
Приватни часови страних језика, студији глуме и плеса, одлазак на тренинг, у музичку школу, на балет… Овако, веома често, изгледа недељни распоред ваншколских активности деце која су се тек суочила с теретом обавеза и која свакодневно морају да одвоје и време за учење и решавање домаћих задатака. Велико је питање да ли је то резултат […]
Тимским духом у свет предузетништва
Протеклих дана у Београду je одржано регионално такмичење ученичких компанија, на коме су се надметала двадесет три београдска средњошколска тима. Ученици су представили своје производе и услуге широј јавности и члановима жирија, који је оцењивао њихове компанијске извештаје, продајне вештине и јединственост понуде. Жири је једногласно донео одлуку и за победника овогодишњег такмичења прогласио ученичку […]
Публика за сада и овде
С намером да скрене пажњу шире јавности на позоришну уметност за најмлађу публику, 2001. године установљен је Светски дан позоришта за децу и младе – глобална прослава која, макар на кратко, рефлектор светских позорница упери на значај позоришта и сценске уметности у животима младе публике.
Како изабрати прави позив
Како друго полугодиште већ увелико одмиче, малим матурантима тече време за одабир средње школе у којој желе да наставе образовање. Ова одлука многим ђацима представља велики изазов и додатну бригу којој треба да се посвете, упоредо извршавајући редовне школске обавезе, припремајући се за пријемни испит, али и савлађујући све остале промене и новине које су у овом развојном периоду незаобилазне.
Хармонија
Међународни дан поезије, 21. март, обележен је team building активностима у библиотеци Основне школе „Душан Јерковић” из Ужица.
Важност лепоте и уметности
Верици Чупић из Предшколске установе „Вељко Влаховић” у Темерину, омиљеној васпитачици међу колегама, децом и њиховим родитељима, рад с малишанима и сликарство две су велике љубави и неисцрпна инспирација. Ова изузетна васпитачица је, поред осталог, и председница Актива жена у Бачком Јарку, волонтерка, организаторка и учесница многобројних дешавања хуманитарног карактера, ликовних колонија, изложби…
Топли оброци за ђаке и наставнике
Основна школа „Јован Јовановић Змај” у месту Салаш код Зајечара једина је школа у источној Србији која има своју кухињу у којој се спремају оброци за ђаке и наставнике. У овој образовној установи топли оброци припремају се од 80-их година прошлог века, а повод да се отвори кухиња било је то што готово 90 одсто ђака и наставника путује из околних села, па им наставни дан траје дуже него онима у граду.
Пројекат „π – изван круга”
Ученици шестог и седмог разреда Oсновне школе „Душан Вукасовић Диоген” из Бечмена представили су продукте свог једномесечног рада на пројекту „π – изван круга”. Идеја за реализацију овe активности директна је последица ученичке радозналости и њиховог питања: „А какав је то број?” Како се 14. марта обележава Међународни дан броја π, овај дан се наметнуо […]
Ајфел из рециклаже
У пројекту „Уради нешто драстично да смеће постане фантастично” ученици 4. разреда требало је да направе конструкцију од отпада на тему „Олимпијске игре”.
Дизајн игралиште
Техничка школа „Дрво арт” из Београда организовала је међународну креативну радионицу „Дизајн игралиште – Design Playground” по тринаести пут.