ЦЕНТАР ЗА ПРОМОЦИЈУ НАУКЕ ДОДЕЛИО ПРИЗНАЊА ЗА НАЈБОЉЕ ПРОЈЕКТЕ И ПОПУЛАРИЗАЦИЈУ НАУКЕ

Афирмација креативних идеја

На Јавни позив за финансијску подршку пројектима промоције и популаризације науке стигла је 181 пријава, а за финансирање је одабрано 44 пројекта и годишњих програма научних клубова, који ће бити реализовани до краја 2025. године широм Србије. Пријаве су обухватиле широк спектар тема, од STEM области и вештачке интелигенције, преко изазова у локалним заједницама, па до „зелених тема” и питања одрживости

Министарство науке, технолошког развоја и иновација и Центар за промоцију науке недавно су, на рођендан Николе Тесле и Национални дан науке, доделили признања добитницима финансијске подршке за најбоље пројекте промоције и популаризације науке у 2024. години.

На свечаности у Ботаничкој башти „Јевремовац”, министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић обратила се присутнима путем видео-поруке и поручила да успех који се слави јесте резултат заједничког рада и заједничке визије.

‒ Науку треба да негујемо, треба да је објаснимо и треба да је спустимо у све поре нашег друштва. Заједно с вама, наравно, Министарство и држава ће наставити да раде и да граде још јачи систем науке, иновације и технолошког развоја. Заједно ћемо да градимо бољу, квалитетнију будућност за све нас. Посветите овај дан својим колегама научницима, посветите оним младим људима који желе да се баве науком у будућности, а ми смо ту да вас све подржимо ‒ поручила је министарка.

На Јавни позив Центра за промоцију науке (ЦПН) за финансијску подршку пројектима промоције и популаризације науке стигла је 181 пријава, а за финансирање је одабрано 44 пројекта и годишњих програма научних клубова, који ће бити реализовани до краја 2025. године широм Србије.

Укупни буџет Јавног позива за 2024. годину износи 12.000.000 динара, а овогодишње пријаве обухватиле су широк спектар тема, од STEM области и вештачке интелигенције, преко изазова у локалним заједницама, па до „зелених тема” и питања одрживости.

Високо рангирани пројекти истраживача који долазе с факултета и института широм Србије истакли су се својим креативним приступом, па ће јавност имати прилику да сазна више о путовању кроз геном, виртуелној реалности у роботици, „говору” биљака, утицају климатских промена на воде, како направити биопластику и бројним другим релевантним научним темама.

‒ Ово је већ 13. година заредом како Центар за промоцију науке расписује Јавни позив, који је ту да нам помогне да комплексне концепте и достигнућа у науци приближимо широј публици, без обзира на формално образовање и године. До сада је Центар подржао 750 пројеката и за финансирање издвојио више од 140 милиона динара. Управо нам овај позив пружа прилику да подржимо и афирмишемо креативне идеје које засигурно доприносе бољем разумевању света око нас. Кроз промоцију науке, као кровни задатак Центра, подстичемо укључивање у истраживачке процесе, развијамо критичко мишљење и подстичемо неформално образовање, што је кључно за напредак и развој модерног друштва ‒ изјавила је в. д. директора Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић.

Подржани пројекти биће реализовани до краја 2025. године, у Београду, Нишу, Чачку, Врању, Лесковцу, Крагујевцу, Сомбору, Кикинди, Шапцу, Смедереву и Новом Саду, кроз активности научноистраживачких института, факултета, научних удружења, невладиних организација и научних клубова широм Србије.

На крају свечаности, на стакленику Ботаничке баште, присутни су имали прилику да погледају изложбу „Биљке рудари” (Универзитет у Београду – Биолошки факултет, Институт за ботанику и ботаничка башта „Јевремовац”), која је настала у склопу једног од финансираних пројеката на Јавном позиву Центра за промоцију науке. Изложба је посвећена специфичним биљкама које су развиле стратегије за опстанак на стаништима с изузетно високим концентрацијама метала или металоида – природног или антропогеног порекла. Многе од ових биљака налазе примену у биотехнологији, а посебно је занимљив концепт фиторударења, тј. коришћења биомасе биљака за екстракцију метала, који је детаљно приказан на овој изложби.

М. В.

Подели

Facebook
Twitter
LinkedIn