Нових 15 иновативних идеја студената представљено је у завршници студентског стартап кампа ParkUP! у Научно-технолошком парку Београд (11-16. јул), који је окупио више од 90 академаца из целе Србије.
Првог дана кампа, студенти су подељени у тимове, а пред њима су били изазови из пет области, за које је било потребно да дефинишу проблем и дођу до решења. Симулирајући развој једног стартапа, формирани тимови су кроз интерактивна предавања и радионице, и рад са искусним експертима у области развоја пословања, за само пет дана развили своје иновативне стартап идеје.
Од иновативних производа у области пољопривреде и урбаног баштованства, апликације намењене помоћи особама са дијабетесом, VR наочара за детекцију офталмолошких обољења, решења за одбрану од фишинг напада, технолошких решења у спортовима попут кошарке и голфа, студенти су показали велику креативност и интересовање за развој иновација.
– ParkUP је јединствено искуство, а мени је највише значило што сам добила прилику да упознам менторе, колеге који имају исте амбиције као и ја, и да научим како се развија један стартап. Већина младих који желе да се баве овим видом предузетништва не зна одакле да почне, шта да ради са својом идејом, а током програма смо управо стекли увиде о наредним корацима, како да валидирамо проблем, истражимо тржиште, препознамо конкуренцију, као и коме можемо да се обратимо за помоћ и менторство, што је непроцењиво. Учешћем на ParkUP-у показала сам да границе не постоје кад нешто желиш и зато бих га препоручила свима које интересује предузетништво, јер је то могу бити најкориснији дани лета за једног студента – каже о својим утисцима с кампа Милена Ђурић, студентикиња четврте године Електотехничког факултета у Београду.
Вредне поуке студентима изнели су Милош Перовић, пословни анђео и оперативни директор New Startegy, Раде Ракочевић, пословни анђео и оснивач Senzal Capital и Јована Васић, директорка Пословно технолошког инкубатора техничких факултета Београд (БИТФ).
ParkUP је први студентски стартап програм у Србији, креиран да охрабри младе да закораче у стартап свет и стекну знања и вештине за технолошко предузетништво. До сада је кроз њега прошло више од 400 студената Београдског универзитета, а ове године ParkUP је по први пут отворио врата студентима из целе Србије – из Ниша, Крагујевца, Зрењанина, Новог Сада, Бора, Ужица…
Овогодишњи ParkUPНаучно-технолошки парк Београд реализовао је у оквиру Програма промоције и популаризације иновационе делатности Министарства науке, технолошког развоја и иновација, уз подршку пројекта Технопарк Србија 2.
Три „штићеника” пословног инкубатора Научно-технолошког парка Београд – Inclusio, Neural Factory и Joberty – посетили су током лета London Tech Week, у мисији да истраже и успоставе прве контакте на британском тржишту.
Осим посете наведеном стручном скупу, прилику да упознају кључне актере и лидере екосистема, потенцијалне партнере, клијенте и инвеститоре имали су и на бројним организованим пратећим догађајим. Стартапи из Србије учествовали су и на окупљању српске заједнице у Лондону.
Ова три стартапа изабрана су на јавном позиву Научно-технолошког парка Београд, који подржава стартапе из Србије на путу интернационализације и увећања глобалне видљивости. НТП Београд ово студијско путовање организовао је у оквиру активности на пројекту „Технопарк Србија 2 – Подстицање извоза кроз развој технолошких паркова”, који се спроводи уз подршку владе Швајцарске.