НАСТАВНИЦИ ИЗ СРБИЈЕ НА 13. ФЕСТИВАЛУ НАУКЕ „SCIENCE ON STAGE EUROPE” У ФИНСКОЈ

Промоција најкреативнијих STEM идеја

Представници Србије учествовали су на 13. фестивалу науке „Science on Stage Europe”, одржаном у древном граду Турку у Финској у периоду од 12. до 15. августа.

Фестивал је окупио 450 наставника основних и средњих школа из целе Европе, а на глобалном нивоу сада обухвата и Канаду, Египат, Казахстан и Грузију. Учесници, који су бирани кроз такмичарске националне догађаје у више од 35 земаља, на штандовима, у радионицама и на сесијама представили су своје најкреативније STEM идеје. У нашој земљи, на другом  „Наука на сцени” фестивалу, одржаном у септембру 2023. године, међу више од сто пристиглих пројеката за представнике Србије изабрани су:

Драган Голубовић, с пројектом „Физика као бајка”, Јелена Бабић и Љиљана Соколовић с „Магичном јабуком”, Весна Хлавати Ширка с „Генетиком голуба”, те Весела Мачкић и Биљана Јокић, с пројектом „Баци светлост на физику”.

Групу је предводио Далибор Тодоровић, који је ове године изабран за члана међународног жирија.

Сви пројекти који су прествављени на фестивалу подељени су у више категорија: STEM за најмлађе: пројекти за промоцију STEM-а у основној школи за децу од 10 година или млађу; STEM образовање за одрживи развој: пројекти који доприносе постизању 17 циљева одрживог развоја; Дигиталне технологије у STEM образовању: пројекти о програмирању, дигиталном образовању, ИКТ-у, великим подацима, вештачкој интелигенцији, виртуелној стварности итд; Разноликост у STEM настави: пројекти који одражавају хетерогеност и различитост нашег друштва, на пример наставне методе које укључују ученике с различитим нивоима учења или различитом културном позадином; STEM у образовању: пројекти који комбинују природне науке с другим дисциплинама, на пример науке, технологије, инжењерства или математике с уметношћу, музиком, спортом, историјом итд.; Експерименти с ниским трошковима у STEM образовању: пројекти који су јефтини за имплементацију.

Поред тога, наставници су могли да предају своје пројекте и у следеће две категорије: Заједнички пројекти: пројекти које су заједнички развили наставници од којих је најмање један учествовао на Европском фестивалу науке на сцени и STEM за наставнике у обуци: пројекти који су развијени током иницијалне обуке наставника или наставничког стажа.

Током три сајамска дана смењивале су се различите активности.

Први дан протекао је у званичном отварању и у припреми штандова на којима су учесници своје пројекте и експерименте представљали колегама из осталих земаља.

Другог фестивалског дана сви учесници имали су прилику да се упознају с представљеним пројектима, поделе искуства и размене идеје. Организатори су припремили разноврстан програм предавања и радионица у којима је свако могао активно да учествује, у складу са својим интересовањима.

Следећи је био Дан отворених врата. Фестивал је изазвао велико интересовање, како просветних радника тако и осталих људи који се баве науком, ученика школа из Туркуа и њихових родитеља.

Последњег дана свечано је затворен Међународни фестивал „Наука на сцени 2024”, уз проглашење најуспешније реализованих пројеката.

Институт за модерно образовање и Средња школа за информационе технологије – ITHS са задовољством су подржали ове изванредне наставнике, који су својим знањем и пројектима представили начине на које се у Србији развија образовање и STEM начин рада.

Ј. Бабић

Подели

Facebook
Twitter
LinkedIn