Како је петоро ученика одељења 4/4 ОШ „Чегар” из Ниша рођено у септембру, њихова учитељица дошла је на идеју да другари за сваког ученика направе поклон, и то од материјала који већ постоји у скоро сваком дому.
Да би направили оригинална паковања за рођенданске поклоне, ученици су донели од куће: картонске кутије, маказе, украсне траке, креп-папир, балоне, чепове, брашно, маказе, лепак, колаж-папир… Деца су била подељена у пет група. У свакој су договором одредили координатора, који је осталима представио задужења. Обавезе координатора су да прочита члановима групе задатке и упутства и да води рачуна да сарадња с осталим групама буде успешна. Пошто је у свакој групи био по један ученик коме је рођендан у септембру, улога координатора била је и да обави разговор с ђаком чији је рођендан, да разуме његове потребе и жеље и да, у складу с тим, буде направљена кутија с његовим омиљеним ликом.
Обавезе ученика који је одговоран за тему су да води рачуна о томе да се у групи размишља искључиво о задатку. Обавезе мотиватора су да подстакне чланове групе на активно учешће и да похвали сваки труд и сваку идеју.
Прва група је изабрала да ради играчке од картонске кутије. Сваки њен део су премазивали лепком. Креп-папир су исецали с једне стране и правили ресе, а другу страну су лепили. Поступак су понављали комбинујући различите боје папира по жељи. На горњој страни кутије исекли су на средини прорез. Затим су маказама направили отворе кроз које су провлачили украсне траке. Унутар кутије су ставили бомбоне и чоколадице и затворили је и играчка је била спремна за поклон једном од другова.
Друга група одлучила се за играчку коју ће да направи од балона. Најпре се надува балон и завеже. Онда се размуте брашно и вода у чинију и тиме се премазује балон. За наставак рада може се користити новински папир, али је бољи бели папир. Кад се облепи балон, остави се да се добро осуши. Исече се врх и почиње с украшавањем. Врх се затвори картоном на коме су, кроз отворе који су направљени на поклопцу, провучене траке и завезане у чвор, како би ученици могли да вуку да би се играчка отворила и да би испали слаткиши.
Трећа група се определила за прављење цвета. У тој групи је девојчица чији је рођендан у септембру и, после обављеног разговора с њом, остали чланови групе схватили су да она воли цвеће. Зато су одлучили да направе цвет. Најпре су на картон ставили чинију и описали оловком кружницу. Латице су исцртавали истом чинијом, стављајући је са свих страна око центра и описујући такође кружницу. Требало је направити два круга како би цвет био тродимензионалан. По ободу једног дела цвета нанесе се лепак и залепи се папир у боји. Затим се уради то исто и с другим делом цвета. Нанесе се лепак по ободу и прилепи се за украсни папир. Између празног простора ставе се слаткиши. Облепи се креп-папиром на ком се маказама направе ресе да би био цвет лепршавији.
Били су ту и други различити облици и фигуре: пингвини, јабуке, кутије у облику торбе, ликови из цртаних филмова… Од пластичних затварача су, њиховим лепљењем, направили натпис „Рециклажа”.
За сваки рођендан, уз пригодне песмице, с капама на главама и послужењем, у овом одељењу ће се уприличити овај посебан дан који је важан сваком детету. Ниједан ученик неће бити изостављен. Ево идеје како од рециклажног материјала и оног који постоји неискоришћен у свакој кући може да се направи поклон који ће усрећити друге. Још једном се показало колико је рециклажа важна и да од отпадног материјала могу да се направе права уметничка дела.