НАУЧНИ КЛУБ ЦЕНТРА ЗА СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ У ЛЕСКОВЦУ

Заједничка потрага за знањем

Дан рођења Николе Тесле, једног од највећих научника света, у великом броју институција широм наше земље обележен је као Дан науке.

Већ традиционално, девети пут заредом, Научни клуб Центра за стручно усавршавање (ЦСУ) у Лесковцу припремио је, тим поводом, разноврстан програм за све заинтересоване.

– За Дан науке припремили смо, заједно с партнерима, занимљив програм. Укључили су се и волонтери, којих је све више, а циљ нам је да подстакнемо талентоване и надарене ученике и младе образоване људе да оно што су научили и покажу, те да буду стални промотери свог знања из области науке – истакла је Анка Ивановић Цонић, стручни сарадник у ЦСУ и најавила да ће, поред експеримената и различитих интерактивних поставки, посетиоци моћи да слажу магичне квадрате и тетрис намештај, као и да виде како функционише паметна кућа.

Део посетилаца учествовао је у наградном квизу „Потрага за знањем”, који је и део Годишњег програма Научног клуба Лесковац. Аутори и реализатори овог квиза су Александра Стојиљковић и Бојана Мицић, из удружења „Клинци креативци”. Била је то породична активност – један родитељ и неколико ученика по дворишту су проналазили питања из уметности и за сваки тачан одговор отварали део слике. Кад је цела отворена, посматрали су је и самостално сликали, а Научни клуб ЦСУ наградио је групу која је најбоље реализовала задатак.

Експерименти „Тајне поруке” и „Балончићи који скачу”, које су реализовале васпитачице из Предшколске установе „Вил”, окупили су велики број предшколаца и ученика млађих разреда, а занимљиво је било и на штанду Предшколске установе „Биберче”, која је представила експерименте „Електричне бубе” и „Лептир који лебди”.

Центар за промоцију науке приказао је интерактивне поставке „Магични квадрати” и „Тетрис намештај”, док су „Кликер ИТ центар за децу” и сараднице Марија Тошић и Марија Пејатовић реализовали такође интерактивну поставку „Укључи кликер и играј се”. Игра која развија код деце пажњу, меморију и спретност руку привукла је велики број малишана, који су се у њој опробали и по више пута.

Интерактивну поставку „Истраживачка чуда плавог чуперка” припремили су и реализовали васпитачи ПУ „Плави чуперак” и волонтери Научног клуба, који су реализовали и поставку мајкерс спејса „Паметна кућа”.

Лесковачки „Малац генијалац” представио се поставком „Занимљива математика”, па су бројни мали и велики математичари били у прилици да траже занимљиве задатке и брзо их решавају, на велико задовољство организатора.

И кутак „3Д цртање”, који су организовали демонстратори Научног клуба Лесковац, окупио је велики број учесника, а сва деца која су се опробала у цртању 3Д оловком понела су своје радове кућама.

У просторијама Центра, поштоваоци научника Николе Тесле имали су прилику да слушају предавање о његовом животу и раду, које је реализовало Удружење инжењера и техничара и Удружење „Теслин торањ” из Лесковца.

Организаторе и реализаторе Дана науке подржали су Центар за промоцију науке и Град Лесковац.

Славица Драгић

Подели

Facebook
Twitter
LinkedIn